Debata Dwójki udziałem kierownika Projektu Polskość

„Polaków portret własny” to temat audycji Debata Dwójki, która odbyła się dzień po Święcie Niepodległości, 12 listopada 2024 r. na antenie programu drugiego Polskiego Radia. Udział w dyskusji prowadzonej przez red. Michała Nowaka wzięli: prof. Izabella Bukraba-Rylska z Collegium Civitas, prof. Anna Nasiłowska z Instytutu Badań Literackich PAN oraz Michał Gniadek-Zieliński z Wydziału Historii UW, kierownik projektu „Polskość – dziesięć wieków definiowania narodu”.
Rozmówcy dyskutowali o postrzeganiu Polaków przez samych siebie współcześnie i w wiekach minionych, samoocenach oraz pewnych kompleksach. Podczas debaty wskazywano na cechy Polaków, które przemijały, jak i na te, które są niemal permanentną częścią narodu. Michał Gniadek-Zieliński wskazywał na to, że umiłowanie wolności przez Polaków pochodzi od Wincentego Kadłubka.
– Żywię przekonanie, że w wymiarze ideowym wszyscy jesteśmy plemieniem kadłubkowym. On w nas zaszczepił gen umiłowania wolności. Kadłubek w „Polskich dziejach bajecznych” wyłożył opowieść o tym, jak to Polacy żyją sobie jak taka magma ludzka, niby odnoszą wielkie zwycięstwa, ale nie potrafią się z nich cieszyć. Są jakimś populus, ale jeszcze nie nacją. I w tym momencie na arenie dziejów polskich pojawia się Grakchus, obwołany wspólnikiem królestwa a później władcą. I pierwsze, co robi, to nadaje prawa. W tym momencie uczony historiograf okrasza wszystko anegdotą, że wtedy właśnie nastąpiły narodziny naszej wspólnoty. Ta piękna opowieść ma pokazać, że prawdziwa wolność tkwi w umiłowaniu prawa i w służeniu temu prawu – podkreślał kierownik projektu.
Nie bez wpływu na „Polaków portret własny” miały być także znaczące wydarzenia dziejowe takie jak np. potop szwedzki. Uczestnicy debaty wskazywali także na pozycjonowanie się Polaków względem innych m.in. Zachodu.
Zachęcamy do wysłuchania debaty na kanale Dwójki Polskiego Radia.
Zdjęcie i cytaty pochodzą ze strony: www.polskieradio.pl.