Zapraszamy do udziału w szkole letniej historii mówionej „Laboratorium Polskość II”

W dniach 1-7 czerwca 2025 r., w Rudach koło Rybnika odbędzie się szkoła letnia historii mówionej „Laboratorium Polskość II”. Do udziału w przedsięwzięciu zachęcamy studentów kierunków humanistycznych. Zgłoszenia przyjmujemy do 25 kwietnia!

Szkołę letnią „Laboratorium Polskość II” organizujemy we współpracy z Wydziałem Historii Uniwersytetu Warszawskiego oraz Instytutem Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wspomniane ośrodki akademickie reprezentują: prof. Dobrochna Kałwa (UW), prof. Barbara Klich-Kluczewska (UJ) i dr Marcin Jarząbek (UJ).

Wydarzenie będzie poświęcone z jednej strony poszukiwaniom różnych wariantów tożsamości na Górnym Śląsku, z drugiej – doskonaleniu się w metodach prowadzenia badań z zakresu historii mówionej. Będziemy szukać odpowiedzi na pytanie, czym jest polskość dla mieszkańców i mieszkanek Rybnika i jaki jest jej stosunek do innych tożsamości – śląskiej, niemieckiej, lokalnej. Będziemy też poznawać „śląskość” dzięki zajęciom w Muzeum Śląskim w Katowicach, Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie” oraz na Górze św. Anny.

Jednocześnie chcemy pokazać też inne mniejszości i ich dylematy tożsamościowe. W tym celu zaplanowaliśmy warsztaty, których tematyka zogniskuje się wokół następujących problemów: kryteria zdrady narodowej, społeczności mieszane narodowościowo wobec wielkiej historii, biografia transgraniczna.

Zajęcia poprowadzą cenieni wykładowcy i wykładowczynie, badacze i badaczki kultury zajmujący się sprawami tożsamości pogranicza.

Tygodniowa szkoła letnia będzie czasem wyjątkowej przygody intelektualnej, służącym także wspólnej integracji uczestników. W programie przewidziano m.in. warsztaty tańców śląskich połączonych z potańcówką.

Udział w „Laboratorium Polskość II” jest bezpłatny, jednak liczba miejsc jest ograniczona.

Zgłoszenia przyjmujemy do 25 kwietnia 2025 r. poprzez specjalny formularz znajdujący się TUTAJ.

Kontakt do organizatorów: kontakt@polskosc.edu.pl.

„Laboratorium Polskość II” jest częścią projektu „Polskość – dziesięć wieków definiowania narodu”, dofinansowanego ze środków budżetu państwa w ramach programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą „Nauka dla Społeczeństwa II”.