Zajęcia edukacyjne o Bolesławie Chrobrym w Liceum Ogólnokształcącym w Pułtusku

W czwartek, 3 kwietnia 2025 r., mieliśmy przyjemność poprowadzić zajęcia dotyczące postaci Bolesława Chrobrego w Liceum Ogólnokształcącym im. Piotra Skargi w Pułtusku. Wydarzenie odbyło się w związku z przypadającą w tym roku 1000. rocznicą koronacji polskiego władcy.

Wykład wprowadzający w tematykę zajęć wygłosił Michał Gniadek-Zieliński, kierownik projektu „Polskość – dziesięć wieków definiowania narodu”. Omówił on aktualny stan wiedzy o Bolesławie Chrobrym, źródła opisujące początek państwa polskiego i samego władcę, a także szeroko nakreślił fenomen Chrobrego istniejący w polskiej historiografii i kulturze na przestrzeni wieków. Michał Gniadek-Zieliński zaprezentował także podstawowe założenia projektu, którym kieruje.

Po wykładzie młodzież podzielona na cztery grupy uczestniczyła w warsztatach źródłoznawczych poprowadzonych przez członków zespołu projektu „Polskość – dziesięć wieków definiowania narodu”. Średniowieczny wizerunek Bolesława Chrobrego omówiła z licealistami Agnieszka Bejnar-Bejnarowicz, natomiast mit Chrobrego w epoce nowożytnej przybliżył Albert Byrski. Michał Gniadek-Zieliński przedstawił romantyczne spojrzenie na postać pierwszego polskiego króla, a Piotr Siewak wspólnie z młodzieżą starał się ustalić, kim był Bolesław Chrobry dla Polaków sto lat temu.

Dziękujemy dyrekcji Liceum Ogólnokształcącemu w Pułtusku za zaproszenie, a młodzieży za zaangażowanie w trakcie zajęć.

Całość wydarzenia – tematy:

Wykład
Influencer Bolesław Chrobry – Michał Gniadek-Zieliński

Warsztaty źródłoznawcze
Średniowieczny wizerunek Bolesława Chrobrego – Agnieszka Bejnar-Bejnarowicz
Ojciec polskiej szlachty? Mit Bolesława Chrobrego w epoce nowożytnej – Albert Byrski
Bolesław Chrobry romantyczny – Michał Gniadek-Zieliński
Kim był Bolesław Chrobry dla Polaków sto lat temu? – Piotr Siewak