Szkoła letnia historii mówionej „Laboratorium Polskość II”

Od 1 do 7 czerwca 2025 r. w Rybniku odbędzie się szkoła letnia historii mówionej „Laboratorium Polskość II”. To przedsięwzięcie organizowane przez zespół Projektu Polskość, Wydział Historii Uniwersytetu Warszawskiego oraz Instytut Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Charakter wydarzenia
W szkole letniej wezmą udział studenci kierunków humanistycznych (głównie historii) z całej Polski. Z jednej strony wydarzenie będzie poświęcone poszukiwaniom różnych wariantów tożsamości na Górnym Śląsku, z drugiej – doskonaleniu się w metodach prowadzenia badań z zakresu historii mówionej. Uczestnicy będą poszukiwali w ten sposób odpowiedzi na pytanie, czym jest polskość dla mieszkańców i mieszkanek Rybnika i jaka jest jej relacja z innymi tożsamościami – śląską, niemiecką, lokalną. Z kolei poprzez wykłady i warsztaty wspólnie ze studentami chcemy zastanowić się także nad fenomenem innych mniejszości i tożsamości pogranicza.

Tygodniowa szkoła letnia będzie czasem wyjątkowej przygody intelektualnej, służącym także integracji uczestników. W programie przewidziano m.in. wizyty w instytucjach kultury i pamięci na Śląsku, a także warsztaty tańców śląskich połączone z potańcówką.

Dlaczego Rybnik?
Rybnik ze względu na swoją historię jest znakomitym miejscem do prowadzenia badań terenowych i organizacji szkoły letniej poświęconej tematyce pogranicza. Przez setki lat miasto rozwijało się na styku kultury polskiej, czeskiej, niemieckiej i śląskiej.

Zachęcamy wszystkich zainteresowanych do udziału w wydarzeniach otwartych, które odbędą się w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rybniku. W niedzielę, 1 czerwca o godz. 15.00 wykład inauguracyjny pt. „Śląsk w krajobrazie tożsamościowym innych ziem polskich” wygłosi dr Bernard Linek. W sobotę, 7 czerwca o godz. 12.30 odbędzie się dyskusja podsumowująca szkołę letnią zatytułowana „Czy z pogranicza lepiej widać kim jesteśmy?”

Patronat nad wydarzeniem objęły następujące instytucje:
Narodowy Instytut Dziedzictwa
Centrum Archiwistyki Społecznej
Regionalny Instytut Kultury im. Wojciecha Korfantego
Miasto Rybnik
Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna im. Konstantego Prusa w Rybniku
Zabytkowa Kopalnia „Ignacy” w Rybniku

Patronat medialny:
Polskie Radio Katowice
TVP3 Katowice
Gazeta Rybnicka
Polskie Radio RDC

Projekt Polskość
Szkoła letnia „Laboratorium Polskość II” jest częścią projektu „Polskość – dziesięć wieków definiowania narodu” dofinansowanego ze środków budżetu państwa w ramach programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą „Nauka dla Społeczeństwa II”. Celem projektu jest syntetyczne ujęcie definiowania polskości na przestrzeni wieków.